سیستم های تشخیص نفوذ یا IDS چیست؟

  • ۰
images7-150x150

سیستم های تشخیص نفوذ یا IDS چیست؟

سیستم های تشخیص نفوذ یا IDS چیست؟

 

سطح شبکه در مدل امنیت لایه بندی شده به WAN و LAN داخلی اشاره دارد. شبکه داخلی ممکن است شامل چند کامپیوتر و سرور و یا پیچیده تر یعنی شامل اتصالات نقطه به نقطه به دفترهای کار دور باشد. بیشتر شبکه های امروزی در ورای پیرامون، باز هستند؛ یعنی هنگامی که داخل شبکه قرار دارید، می توانید به راحتی در میان شبکه حرکت کنید که به این ترتیب این شبکه ها برای هکرها و افراد بداندیش به اهدافی وسوسه انگیز مبدل می شوند. تکنولوژی های ذیل امنیت را در سطح شبکه برقرار می کنند

IDSها (سیستم های تشخیص نفوذ) و (سیستم های جلوگیری از نفوذ) :تکنولوژیهای IDS و IPS ترافیک گذرنده در شبکه را با جزئیات بیشتر نسبت به فایروال تحلیل می کنند. مشابه سیستم های آنتی ویروس، ابزارهای IDS و IPS ترافیک را تحلیل و هر بسته اطلاعات را با پایگاه داده ای از مشخصات حملات شناخته شده مقایسه می کنند. هنگامی که حملات تشخیص داده می شوند، این ابزار وارد عمل می شوند. ابزارهای IDS مسؤولین را از وقوع یک حمله مطلع می سازند؛ ابزارهای IPS یک گام جلوتر می روند و بصورت خودکار
ترافیک آسیب رسان را مسدود می کنند. IDSها و IPSها مشخصات مشترک زیادی دارند. در حقیقت، بیشتر IPSها در هسته خود یک IDS دارند. تفاوت کلیدی بین این تکنولوژی هااین است که محصولات IDS تنها ترافیک آسیب رسان را تشخیص می دهند، در حالیکه محصولات IPS از ورود چنین ترافیکی به شبکه شما جلوگیری می کنند
IDS چیست؟
IDS یک سیستم محافظتی است که خرابکاریهای در حال وقوع روی شبکه را شناسایی می کند.
روش کار به این صورت است که با استفاده از تشخیص نفوذ که شامل مراحل جمع آوری اطلاعات ، پویش پورتها ، به دست آوری کنترل کامپیوترها و نهایتا هک کردن می باشد ، می تواند نفوذ خرابکاریها را گزارش و کنترل کند.
از قابلیتهای دیگر IDS ، امکان تشخیص ترافیک غیرمتعارف از بیرون به داخل شبکه و اعلام آن به مدیر شبکه و یا بستن ارتباطهای مشکوک و مظنون می باشد.
ابزار IDS قابلیت تشخیص حملات از طرف کاربران داخلی و کاربران خارجی را دارد.
بر خلاف نظر عمومی که معتقدند هر نرم افزاری را می توان به جای IDS استفاده کرد، دستگاههای امنیتی زیر نمی توانند به عنوان IDS مورد استفاده قرار گیرند:
۱ – سیستم هایی که برای ثبت وقابع شبکه مورد استفاده قرار می گیرند مانند : دستگاههایی که برای تشخیص آسیب پذیری در جهت از کار انداختن سرویس و یا حملات مورد استفاده قرار می گیرند.
۲- ابزارهای ارزیابی آسیب پذیری که خطاها و یا ضعف در تنظیمات را گزارش می دهند.
۳- نرم افزارهای ضدویروس که برای تشخیص انواع کرمها، ویروسها و به طورکلی نرم افزارهای خطرناک تهیه شده اند.
۴- دیواره آتش (Firewall )
۵- مکانیزمهای امنیتی مانند SSL ، VPN و Radius و …

چرا دیواره آتش به تنهایی کافی نیست ؟

به دلایل زیر دیواره های آتش نمی توانند امنیت شبکه را به طور کامل تامین کنند :
۱٫ چون تمام دسترسی ها به اینترنت فقط از طریق دیواره آتش نیست.
۲٫ تمام تهدیدات خارج از دیواره آتش نیستند.
۳٫ امنیت کمتر در برابر حملاتی که توسط نرم افزارها مختلف به اطلاعات و داده های سازمان می شود ، مانند Active ، Java Applet، Virus Programs.
تکنولوژی IDS
NIDS (Network Base)
گوش دادن به شبکه و جمع آوری اطلاعات ازطریق کارت شبکه ای که در آن شبکه وجود دارد .
به تمامی ترافیک های موجود گوش داده و در تمام مدت در شبکه مقصد فعال باشد.
HIDS (Host Base)
تعداد زیادی از شرکتها در زمینه تولید این نوع IDS فعالیت می کنند.روی PC نصب می شود و از CPU و هارد سیستم استفاده می کنند.دارای اعلان خطر در لحظه می باشد.
جمع آوری اطلاعات در لایه Application
مثال این نوع IDS ، نرم افزارهای مدیریتی می باشند که ثبت وقایع را تولید و کنترل می کنند.
Honey pot
سیستمی می باشد که عملا طوری تنظیم شده است که در معرض حمله قرار بگیرد. اگر یک پویشگری از NIDS ، HIDS و دیواره آتش با موفقیت رد شود متوجه نخواهد شد که گرفتار یک Honey pot شده است. و خرابکاری های خود را روی آن سیستم انجام می دهد و می توان از روشهای این خرابکاریی ها برای امن کردن شبکه استفاده کرد.
Honey pot چیست؟
Honeypotها یک تکنولوژی جدید می باشند که قابلیتهای فراوانی برای جامعه امنیتی دارند. البته مفهوم آن در ابتدا به صورتهای مختلفی تعریف شده بود به خصوص توسط Cliff Stoll در کتاب « The Cuckoos Egg » . از آنجا به بعد بود که Honeypot ها شروع به رشد کردند و به وسیله ابزارهای امنیتی قوی توسعه یافتند و رشد آنها تا به امروز ادامه داشته است. هدف این مقاله تعریف و شرح واقعی Honeypot می باشد و بیان منفعت ها و مضرات آنها و اینکه آنها در امنیت چه ارزشی برای ما دارند

همچنین میتوانید سفارش انجام پروژه های دانشجویی ذیل را به ما بسپارید. ما با داشتن مجریان متخصص در رشته های گوناگون زمینه کمک به شما را فراهم نمودیم. برای اطلاعات بیشتر بر روی همان کلمات کلیک نمایید.
انجام پروژه شامل : سفارش انجام تحلیل آماری لیزرل – سفارش تحلیل آماری spssانجام مقاله دانشجویی – سفارش و چاپ مقالات – سفارش انجام پروپوزالسفارش پایان نامهسفارش پاورپوینت – سفارش انجام تحقیق دانشجویی در کلیه رشته ها – استخراج داده های آماری واقعی از سازمان بورس – انجام پروژه متلب و دیگر تحلیل های آماری از قبیل آموس(amos), ایویوز و انجام پروژه های دانشجویی دیگر.